Odgrzybianie klimatyzacji-zalety,metody

Dlaczego warto odgrzybiać klimatyzację?

Klimatyzacja samochodowa to wspaniały wynalazek. Kierowcy doceniają ją zwłaszcza w upalne, letnie dni. Niestety, często nie zdają sobie sprawy, jak niebezpieczny dla ich zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia może być zaniedbany układ klimatyzacji.

 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że klimatyzację samochodową wymyślono i wdrożono do pierwszych pojazdów już w 1939 roku. A dziś trudno sobie wyobrazić podróżowanie samochodem pozbawionym tego systemu. Postęp technologiczny i nowe trendy designu powodują, że pojazdy są coraz bardziej przeszklone i przez to bardzo łatwo się nagrzewają. Sprawna klimatyzacja zwiększa więc nie tylko komfort podróżowania, ale i żywotność elementów wykończenia.

 

Sam system wykorzystuje znane od dawna procesy fizyczne. Specjalny czynnik chłodzący krąży w zamkniętym układzie i jest na przemian sprężany i rozprężany. Powoduje to zmianę jego temperatury, a tym samym stanu skupienia. Schładzanie czynnika następuje w elemencie zwanym parownikiem. W jego obrębie następuje gwałtownie sprężanie czynnika, co powoduje znaczne obniżenie jego temperatury. Przepływające przez parownik powietrze ulega schłodzeniu, a następnie za pomocą nawiewu dostarczane jest do kabiny.

Jako wymiennik ciepła przyjmujący ciecz o bardzo niskiej temperaturze, parownik bezustannie pracuje w warunkach dużego zawilgocenia. Dlatego jest bardzo podatny na kolonizowanie przez grzyby, roztocza i bakterie. Problem polega na tym, że parownik zamontowany jest bardzo blisko kierowcy i stanowi ostatni etap przepływu strugi powietrza, które w takim wypadku ulega zanieczyszczeniu. W dalszej kolejności wiatrak nawiewa bogate w szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje prosto do kabiny pojazdu. A to może powodować choroby i złe samopoczucie kierowcy i jego pasażerów, a także poważne reakcje alergiczne. Prócz tego zagrzybiony parownik znacznie zmniejsza komfort podróżowania z powodu nieprzyjemnego zapachu bezustannie nawiewanego do wnętrza kabiny.

 

Układ powinien być serwisowany przynajmniej raz do roku w specjalnym serwisie samochodowym. Jednym z podstawowych zabiegów w trakcie wizyty u mechanika będzie odgrzybianie klimatyzacji. Robi się to na wiele sposobów, a metodologia zwykle zależy od stopnia zanieczyszczenia parownika i bezpośrednio wpływa na cenę czyszczenia klimatyzacji. Najbardziej rutynowa metoda polega na rozpyleniu specjalnej pianki. Spenetruje ona ożebrowanie parownika i je zdezynfekuje. Jednak sposób ten ma wielu przeciwników, którzy wskazują na niewystarczającą dokładność procesu. Dlatego opracowano jeszcze dwie metody czyszczenia klimatyzacji. Pierwsza z nich wykorzystuje urządzenie emitujące ultradźwięki, które rozbijają strukturę preparatu czyszczącego, nadając mu postać mgły. Dzięki temu preparat oddziałuje na ogromną powierzchnię, czyszcząc nie tylko klimatyzację, ale również całe wnętrze auta. Druga, coraz częściej wykorzystywana metoda polega na usuwaniu drobnoustrojów za pomocą ozonowania wnętrza pojazdu. Rozpylony w pojeździe ozon błyskawicznie wchodzi w reakcję ze wszystkimi drobnoustrojami, utlenia je i powoduje ich rozkład. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów czyszczenia układu klimatyzacji i stosują go najlepsze warsztaty samochodowe.