Co trzeba wiedzieć o oleju do klimatyzacji

Duża cześć usterek powstających w układach klimatyzacji samochodowej jest następstwem nieprawidłowości w parametrach termicznych. Kłopoty z właściwą cyrkulacją czynnika chłodniczego niosą ze sobą także zagrożenie nierównomiernego rozprowadzenia w układzie oleju. Źle dobrany olej, nie spełniający wymogów lepkości określonych przez producenta sprężarki prowadzi w krótkim czasie do jej uszkodzenia. Niedobory lub nadwyżki olejowe w samym układzie mają swoje odzwierciedlenie w żywotności sprężarki, a w przypadku nowych, nisko-olejowych układów Denso, nawet niewielka nadwyżka lub niedobór substancji smarującej może uniemożliwić uruchomienie klimatyzacji. Należy pamiętać, że bez względu na rodzaj układu tłocznego kompresora (tłokowy, łopatkowy czy ślimakowy), każdy z nich do prawidłowej pracy wymaga właściwej ilości i gęstości oleju.

Poziom świadomości w tym zakresie ciągle wzrasta. Przyczyniają się do tego już nie tylko informacje udostępniane przez producentów sprężarek, do których często trudno dotrzeć i nie są tak powszechne, ale także dystrybutorzy, duże sieci handlowe i przede wszystkim prasa branżowa, która zagadnieniom związanym z obsługą i naprawą klimatyzacji samochodowej poświęca coraz więcej miejsca. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku swoistego poradnika – dotyczącego doboru oleju do sprężarki – na łamach portalu MotoFocus udzieliła firma Nissens. Autorzy słusznie zauważyli, że błąd popełniony przy podaniu oleju do układu, dotyczy to zarówno niewłaściwego dozowania jak i niewłaściwego typu, prowadzą do utraty trwałości i jednorodności mieszaniny oleju z gazem chłodniczym. Sytuacja jest szczególnie poważna jeśli skorzystamy z olejów często reklamowanych i błędnie określanych mianem uniwersalnych. Chemiczne właściwości substancji olejowych wykluczają możliwość zastąpienia trzech różnych lepkości olejów syntetycznych PAG46, PAG100 i PAG150, jednym uniwersalnym produktem.

W klimatyzacji pojęcie uniwersalności jest niezwykle rzadkie. Serwisanci i mechanicy pracujący z układami klimatyzacji doskonale wiedzą, że różnorodność sprężarek, a także części i podzespołów jest ogromna. Podobnie jest z metodami diagnostyki i procedurami uruchamiania czy naprawy poszczególnych układów. Pomimo, że klimatyzacja w pojazdach osobowych, autobusach czy ciężarówkach działa na tej samej zasadzie, a budowa układów często nie różni się tak bardzo, to kwestia wyboru typu oleju może być uzależniona np. od materiałów, z których wykonane są przewody. Tak jest w przypadku pojazdów ze starszych roczników, w których część podzespołów wykonana jest z miedzi. Wówczas właściwym postępowaniem jest zastosowanie oleju mineralnego a nie syntetycznego. Nie bez znaczenia jest także wielkość układu, w przypadku potężnych, kilku-kilogramowych  klimatyzacji w autobusach olej dozujemy w zupełnie inny sposób niż w małych autach osobowych.