Wszystko co trzeba wiedzieć o klimie

Klimatyzacja ?
wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Na początek obalmy mit – klimatyzację warto używać przez cały rok, nie tylko wiosną i latem. Nie tylko chłodzi, ale świetnie osusza powietrze. Jeśli zatem zimą zapomniałeś o „klimie” teraz sprawdź ją przed sezonem.
Jak prawidłowo używać klimatyzacji i jak ją serwisować?

Unikaj błędów

Przede wszystkim nie powinno jej się na długo wyłączać. I nie chodzi tylko o fakt, że zimą zamiast chłodzenia potrzebujemy ogrzewanie. Najbardziej narażonym na usterkę elementem układu jest bowiem sprężarka. Nieużywanie klimatyzacji, na przykład przez całą zimę, może więc spowodować powstanie korozji na elementach ciernych sprzęgła sprężarki. Trzeba również pamiętać o tym, że czynnik chłodzący w układzie klimatyzacji jest jednocześnie nośnikiem oleju dla sprężarki. Jeśli przez długi czas nie używamy klimatyzacji, olej i czynnik tracą swoje właściwości smarne, a wówczas, tuż po uruchomieniu klimatyzacji, nie ma co liczyć na prawidłowe smarowanie urządzenia. Dodatkowo po dłuższym bezruchu, w sprężarce tłokowej szybciej mogą powstać rysy. Jednocześnie pojawiają się opiłki, które niszczą cały układ.

Jeśli przez dłuższy czas nie używałeś klimatyzacji lub czujesz, że powietrze z nadmuchów zaczyna nieprzyjemnie pachnieć to sygnał, że czas na czyszczenie. Dlaczego? Przede wszystkim dla zdrowia. W układzie klimatyzacyjnym łatwo mogą rozwijać się grzyby i bakterie. Dlatego tak ważna jest cykliczna dezynfekcja i wymiana filtra kabinowego. Najskuteczniejszą spośród oferowanych obecnie metod jest ozonowanie, które jednocześnie tuż po wykonaniu usługi nie obciąża organizmu kierowcy tak jak odgrzybianie za pomocą klasycznych środków chemicznych. W ramach usługi fachowiec powinien wymienić filtr, odgrzybić parownik, wyczyścić kanały powietrzne, skontrolować szczelność układu i sprawdzić, czy przewód odprowadzający wodę z parownika jest drożny, a także skontrolować ilość czynnika chłodzącego i w razie potrzeby uzupełnić go. Taki serwis klimatyzacji powinniśmy zlecać co roku. Jeśli jednak rok jeszcze nie minął, a po dłuższym nieużywaniu klimatyzacji z nawiewów wydobywa się zapach pleśni, nie ma na co czekać. To może oznaczać, że klimatyzację zaatakował grzyb, a jego zarodniki są bardzo mocnymi alergenami. Używanie takiej klimatyzacji to jakby dozowanie sobie i pasażerom bakterii i grzybów w spreju.

Cena czyszczenia takiej usługi różni się w zależności od tego, jaki serwis wybierzemy. Niezależne zakłady liczą sobie zwykle od 120 do 200 zł. W ASO najczęściej zapłacimy nieco więcej – od 200 do 300 zł. Wiosną można liczyć jednak na sezonowe promocje, w ramach których w autoryzowanym serwisie wykonamy potrzebne czynności, nie obciążając portfela bardziej niż w zwykłym zakładzie.